09.09.2024 - Esmaspäeval, 9.09 alustavad kõik Prisma kauplused alkoholimüüki kell 10.09, et aidata teadvustada alkoholist põhjustatud sünnidefekte. Sama teeb ka Prisma emafirma Soomes ning teavitusega on liitunud mitmed riigid üle maailma.
9. septembril, rahvusvahelisel FASD-päeval ehk fetal alcohol spectrum disorders-päeval pööratakse tähelepanu sünnidefektidele ja arenguhäiretele, mis on põhjustatud ema alkoholitarbimisest raseduse ajal.
Tervise Arengu Instituudi 2022. aasta andmetel tarbisid Eesti mehed ja naised alkoholi peaaegu võrdselt. Alkoholi tarbinud naiste osakaal tõusis 83%-lt 86%-ni. Meeste osakaal jäi 2021. aastaga võrreldes samaks ehk 84%. 2022. aastal suri alkoholi liigtarvitamisega seonduvatesse haigustesse 570 meest ja 184 naist. Võrreldes 2021 aastaga tõusis alkoholiga seonduvate surmajuhtumite arv meestel 6,9% ja naistel 13,6%. Umbes 1/3 Eesti alkoholi tarbijatest on liigtarvitajad. Täpsed andmed raseduse ajal alkoholi tarbimise kohta Eestis puuduvad, kuid FASD esinemissageduse kohta arvatakse, et umbes 1-5% sündinud lastest on mingil määral FASD-ist mõjutatud.
Lääne-Tallinna Keskhaigla Naistekliiniku ämmaemanda Merle Treufeldt-Kirtsi sõnul enamik Eesti naisi siiski raseduse ajal teadlikult alkoholi ei tarbi. “Ilmselt on üsna palju selliseid juhtumeid, kus tarbitakse alkoholi väga varajase raseduse ajal, veel ise rasedusest teadmata. Rasedusaegne regulaarne alkoholi tarvitamine ja liigtarvitamine on pigem seotud juba eelneva riskikäitumise, sotsiaalsete, vaimse tervise ja sõltuvusprobleemidega. Kindlasti võiks rohkem tähelepanu juhtida sellele, et täna ei ole teaduslikult tõendatud sellist asja nagu "turvaline kogus alkoholi" või "turvaline kogus alkoholi raseduse ajal." Samuti peaks rohkem rõhutama alkoholi ja vähiriski seoseid.”
Eesti Karskusliidu juhi Lauri Beekmanni sõnul on teema väga oluline, kuid probleemist räägitakse vähe puuduvate andmete tõttu. "Maailma uuringute ja andmete analüüsil on FASD 2,5 korda levinum kui autism, 19 korda levinum kui tserebraalparalüüs ja 28 korda levinum kui Downi sündroom. Seejuures on oluline rõhutada, et alkoholi põhjustatud sünnikahjustused on täielikult ennetatavad. Me räägime alkoholi põhjustatud kahjustusest niivõrd palju vähem, kuna meil puuduvad kohalikud andmed. Kui ei ole statistikat, siis probleemi justkui ei ole. Kui sellest aga ei räägita, siis ei panda rõhku ka probleemi ennetamisele. Oleme omamoodi surnud ringis, millest aitaks välja suurem teadlikkus nii meedikute, poliitikute kui ka muidugi iga tulevase ema ja isa seas. Alkohol ja rasedus ei sobi mitte mingil juhul kokku. Alkoholivaba rasedus on üks esimestest olulistest kingitustest, mille oma lapse tuleviku heaks saame teha."
FASD on elukestev puue, mille tunnused varieeruvad kergetest ülirasketeni. Seda ei saa ravida, kuid toetuse korral võivad FASD-ga inimesed elada õnnelikku ja tervislikku elu.
Mõned FASD tunnused:
- madal sünnikaal ja pikkus;
- väiksem peaümbermõõt;
- näojoonte eripärad: näiteks lamenenud põsesarnad, lühike ninasild, kitsas ülahuul, väikesed silmavaod.
FASD-laste areng võib hilineda, neil võib esineda intellektuaalne puue, erinevad käitumuslikud probleemid, nagu hüperaktiivsus, tähelepanuhäired, impulsiivsus, probleemid sotsiaalsete suhete loomisel. Samuti probleemid mälu, tähelepanu, matemaatiliste oskuste või probleemilahendusoskustega. Lisaks võib FASD-inimestel esineda erinevate organite arenguprobleeme ja probleeme kuulmise/nägemisega.
Prisma on viimased kolm aastat rahvusvahelise FASD-päeva puhul alkoholimüüki üheksa minutit hiljem alustanud. Prisma emafirma S-Grupp osaleb rahvusvahelisel FASD-päeval juba viiendat korda.
Prisma Peremarket AS tegutseb Eestis alates 2000. aastast. Ketil on üle Eesti ühtekokku 13 kauplust, mis pakuvad koos tugiüksusega tööd üle 700 inimesele. Prisma on kõige laiema valiku ja soodsama ostukorviga poekett Eestis, ePrisma on Eesti suurima valikuga veebipood. Prisma Peremarket kuulub kaubanduskontserni S-Grupp, mis tegutseb Eesti ja Soome turul.