Loote alkoholispektri häire (Fetal Alcohol Spectrum Disorders - FASD) on eluaegne ajupõhine seisund, mis võib tuleneda alkoholiga kokkupuutuvatest rasedustest. See mõjutab rohkem inimesi kui autism, kuid on enamasti diagnoosimata ja valesti mõistetud.
9. september on rahvusvaheline FASD teadlikkusele pühendatud päev. Üheksanda kuu üheksas päev viitab raseduse üheksale kuule, mil alkoholi tarvitamine tekitab tõsiseid riske. Need riskid hõlmavad olulist ajukahjustust, motoorika halvenemist, südamekahinat ja liigeseprobleeme. Teadusuuringud on leidnud, et FASD võib kaasneda koos enam kui 400 erineva tervisekahjustusega.
Hiljutine Bristoli ülikooli uuring näitas, et 6% uurimisrühmast, mis võib potentsiaalselt võrduda kuni 4 miljoni britiga, võib olla kahjustatud raseduse aegse alkoholi tarvitamise poolt. Soome ekspertide hinnangul sünnib Soomes igal aastal 600-3000 last, kellel on mingisugune alkoholiga seotud defekt.
Eesti Karskusliit on aastaid raseduse aegse alkoholi tarvitamise probleemile tähelepanu juhtinud.
2007. aastal korraldas Eesti Karskusliit esimese temaatilise meediakampaania "Ema, ära joo".
2010. aastal korraldasime avatud seminarid Tallinnas ja Tartus, kus lektoriks oli dr Diane Black Hollandist.
2012. aastal avaldasime koostöös Norra terviseministeeriumiga videoklipi "Raseduse ajal ütle alkoholile EI".
2015. aastal korraldasime koostöös Eesti Lastearstide Seltsi ja Eesti Perinatoloogia Seltsiga konverentsi Tallinna Ülikoolis.
Konverentsi raames valmisid videod erinevate ettekandjatega.
Aastate jooksul oleme avaldanud rohkelt artikleid ja tootnud erinevaid sotsiaalmeedias jagatavaid materjale.
Comentarios