Sõnumitooja: Et kogukond oleks tugevam ja tervem

Eesti Karskusliit korraldab projekti „Alkohol ja kogukond“ raames Eesti kuues väiksemas linnas ja kogukonnas üritustesarjad, mille eesmärk on suunata kogukonna liikmete tähelepanu alkoholi tarvitamisega seotud probleemidele. Otsime erinevate ümarlaudade abil üheskoos võimalikke lahendusi.

Alkoholiga seotud kahju on midagi, mida ühiskond kogeb oma turjal igal päeval. Loeme regulaarsetest surmadest ja õnnetustest, mis oleksid võinud ära jääda, kui poleks kasutatud alkoholi. Kas peame neid umbes 2000 alkoholiga seotud surma aastas loomulikuks kaoks?

Tegu on 100protsendiliselt ennetatava probleemiga, mis sõltub inimeste personaalsetest otsustest. Alkoholiprobleem saab alguse sageli esimesest pitsist. Uurimused kinnitavad, mida varem noor alkoholi tarvitama hakkab, seda suurem on tõenäosus, et hiljem tulevad alkoholiprobleemid.

Paraku kasvab iga uus generatsioon üles arusaamisega, et alkohol on normaalne ning lahutamatu osa igapäevaelust. Alkoholitööstus loob oma massilise reklaamimisega pildi, mis on läbinisti positiivne ning tekitab noortes arusaamise, et alkoholist hoidumine on midagi kummalist ja äärmuslikku. Alkoholi tarvitamine on õpitud käitumine, mida meie täiskasvanutena lastele edasi anname.

Ootame õigusega riigilt terviklikku alkoholipoliitikat ja pühendumist efektiivsele ennetustööle, kuid peaaegu samaväärselt suur kaal on sellel, kuidas meie kogukondadena suhtume nendesse seadustesse ning millist eeskuju näitame oma lastele.

Loe Lauri Beekmanni arvamuslugu pikemalt ajalehest Sõnumitooja