Kas mõõdukas alkoholi tarvitamine toob kaasa paremad tervisenäitajad?

Mark O Doherty

Mark O Doherty

Kohati ilmub teadusmaailmast uurimusi, mis näitavad, et mõõdukalt alkoholi tarvitavate inimeste tervisenäitajad (peamiselt südameveresoonkonna haiguste arvelt) on paremad võrrelduna alkoholi mitte tarvitavate inimestega.

Ühest sellisest uurimusest rääkis 9. veebruaril ETV ekraanil olnud Vabariigi Kodanike saates ka õlletootja Tarmo Noop. Hr Noobi viidatud uurimus avaldati jaanuarikuises Euroopa Epidemioloogia ajakirjas – Effect of major lifestyle risk factors, independent and jointly, on life expectancy with and without cardiovascular disease: results from the Consortium on Health and Ageing Network of Cohorts in Europe and the United States (CHANCES)

Uurimus (mis lähtus kolmest Euroopa kohortuurimusest) analüüsis 50+ ealiste meeste ja naiste eluviise ja tervisenäitajaid. Peamise tulemusena leiti, et 50-aastased mehed ja naised, kes omavad eelistatud eluviisi (ülekaalulised, kuid mitte rasvunud, mõõdukad alkoholi tarbijad, mittesuitsetajad ja rohke füüsilise liikumisega) elavad 7-15 aastat kauem võrrelduna inimestega, kelle muud näitajad olid eelmistega sarnased, kuid nad olid suitsetajad ja ei olnud füüsiliselt aktiivsed.

Seega uurimuse peamised järeldused puudutasid suitsetamise ja füüsilise aktiivuse tähtsust. Samas on tõsi, et seal võrreldi siiski ka mõõdukaid alkoholi tarvitajaid mittetarvitajatega.

Võtsime ühendust uurimuse juhtautori Mark G. O’Doherty´ga Queens´i ülikoolist Belfastist, et otse allikast lisaselgitust saada. Tema täpsustused on järgmised: “The increased risk seen among non-drinkers continues to arouse debate; can this increased risk in part arise from subsamples of non-drinkers who gave up because of some ill health effects (ex-drinkers), hence they are included within this category alongside those who have never drank. Non-drinkers contained everyone who reported as non-drinkers, this includes ex-drinkers and never drinkers.“ Ehk nagu ka varasemaid sarnaseid võrdlusi analüüsinud uurimused on tunnistanud on ka siin mittetarvitajate grupis eluaegsete karsklastega koos need, kes varemalt on olnud alkoholi tarvitajad ja kes näiteks juba rikutud tervise tõttu on nüüd alkoholist loobunud. Seega, võimalik, et kohati on võrreldud hilisemas eas alkoholi mõõdukalt tarvitama hakanud inimest (tarvitaja) kaine alkohoolikuga (mittetarvitaja), kes on hiljuti alkoholi tarbimisest loobunud. Kas ja kui palju just selliseid võrdlusi nendes võrreldavates gruppides on, seda andmeid analüüsinud teadlased ei oska öelda. Sellist infot neil ei ole.

Teiseks rõhutas dr O’Doherty, et kuna neil oli tegemist kohortuuringuga esitavad nad oma leide ainult läbi seostamiste ning ei saa anda otsustavat põhjuslikku nõu näiteks mõõduka alkoholi taritamise ja suremuse osas. „As a cohort study, we can only present findings based on associations and not give conclusive causal advice on the link between light/moderate alcohol consumption and mortality for example.“

Uurimustega tuleb alati meeles pidada, et tegemist on killukesega suurest pildist. Kindlasti on selle uurimuse oluline järeldus mittesuitsetamise ja füüsilise aktiivsuse tähtsus pikaajalise ja terve elu omamiseks. Kuid alkoholi küsimuses see olulist uut infot ei anna.

Umbes täpselt samal ajal avaldas Suurbritannia uued alkoholi tarvitamise madala riski piirmäärad, mille selgituseks tõdeti järgmist: „Nüüdseks on meile teada, et risk algab igasuguse tasemega regulaarsest joomisest ning kasvab tarbitud kogustega ning uute suuniste eesmärgiks on hoida vähihaiguse ja muude haigustega seotud suremus madalana. Alkoholi ja vähi seost ei mõistetud täielikult eelnevates suunistes, mis tulid välja 1995. aastal.
See analüüs (mis eelnes uutele suunistele) leidis ka, et alkoholiga seotud kasu kehtib ainult üle 55-aastaste naiste puhul. See kasu on täheldatav, kui naised piirduvad kuni 5 alkoholiühikuga nädalas (UK-s defineeritakse alkoholiühikut 8 grammi absoluutalkoholiga, Eestis 10 grammi). Töörühm jõudis järeldusele, et tervise eesmärgil alkoholi joomisel ei ole mingit põhjendust.“

Rubriigid: Meie uudised, Blogi. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Kommenteerimine on suletud