Tallinnas toimub alkoholi põhjustatud sünnikahjustuste ennetamise teemaline konverents

Teisipäeval, 9. septembril korraldab Eesti Karskusliit Tallinna Ülikoolis avatud konverentsi “Alkoholi põhjustatud sünnikahjustuste ennetamine”. Konverentsil kõnelevad valdkonna spetsialistid Ameerika Ühendriikidest, Põhjamaadest ja Eestist.

“9. september – üheksanda kuu üheksas päev – on rahvusvaheline alkoholi põhjustatud sünnidefektide päev. Fetal Alcohol Spectrum Disorders (FASD) on üldtermin vigastustele, mille põhjustab rasedusaegne alkoholi tarvitamine,” selgitab konverentsi korraldaja, Eesti Karskusliidu esimees Lauri Beekmann. “Fetaalne alkoholisündroom (FAS) on mentaalse taandarengu juhtivaks põhjuseks lääne tsivilisatsioonis, olles raskeim osa laiemast alkoholist põhjustatud sünnidefektide (FASD) nimekirjast. Tegemist on kahjudega, mis on 100% ennetatavad.”

“Meie ühiskondlikus arutelus on alkoholikahjude teema vallutanud teatud konkreetsed teemad. Kuigi need on olulised, oleks eksitav piirata seda diskussiooni, mille valguses tehakse ka alkoholipoliitilised otsused, vaid valitud küsimustega nagu roolijoodiklus, noorte joomine ja alkoholism. Raseduse aegne alkoholi tarvitamine on kindlasti üks sellistest kahjudest, mis on pälvinud kaugelt liiga vähe tähelepanu,” ütles Beekmann.

Juba aastast 2006 nimetab Euroopa Liidu Alkoholistrateegia sündimata laste kaitsmist alkoholi eest üheks prioriteetteemaks. “FASD (Fetal alcohol spectrum disorder) on tõsine tervisealane ja sotsiaalne probleem, lisaks ka hariduslik ja legaalne teema, mis mõjutab üksikisikuid, perekondi ja ühiskondi üle terve maailma. FASD põhjust ja tagajärgi tuntakse juba 40 aastat, kuid see kahjustus mõjutab siiski miljoneid inimesi maailmas – umbes ühte igast 100-st elussünnist. Riikides, kus alkoholi tarvitamine on lapsesaamise eas naiste seas tavaline võib FASD esinemissagedus olla veelgi märkimisväärselt kõrgem,” on kirjas tänavu märtsis The Lancet´s avaldatud Rahvusvahelises FASD ennetamise hartas.

Konverentsil astuvad üles: dr Susan Astley Washingtoni Ülikoolist (USA), kus ta on alates 1981. aastast tegelenud FASD uurimise ja diagnoosimisega; dr Ganesh Acharya on Tromsø Ülikoolis (Norra) naiste tervise ja perinatoloogia uurimise grupi juht; dr Kersti Linask Lõuna-Florida Ülikoolist (USA), kes on oma uurimistöös uurinud alkoholi mõju südame arengule ja foolhappe rolli ennetuses; dr Hele Everaus, Eestis kõrgelt tunnustatud ja tuntud bioeetika spetsialist; Katarina Wittgard, Rootsi FASD organisatsiooni juht, kasvatab kodus FAS diagnoosiga noormeest, kelle ta adopteeris Poolast.

Eesti Karskusliit on aastaid FASD teemaga tegelenud, olles ka Euroopa Liidu FASD Allianssi liikmesorganisatsioon – www.eufasd.org

Konverents on kõigile tasuta ning inglise keelsed ettekanded tõlgitakse eesti keelde. Konverentsi korraldamist toetavad Eesti Üliõpilaste Toetusfond USA-s ja Tallinna Ülikool.

Konverentsi koduleht, kus on võimalik ka osalejaks registreeruda – http://la8021.wix.com/fasd

Lähem info:
Lauri Beekmann
Eesti Karskusliidu esimees
5261884
lauri@ave.ee
www.ave.ee

 

Rubriigid: Meie uudised, Uudised, FASD. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Kommenteerimine on suletud