Karskusliit meenutab alkoholi rolli ülekaalulisuse probleemis

17. mail, Euroopa Ülekaalulisuse päeval meenutavad Euroopa alkoholipoliitika organisatsioonid alkoholi tarvitamisega seotud ohtu ülakaalulisuse tekkele ning sellega seotud terviseprobleeme.

Liigne kehakaal on mureks paljudele inimestele; ülekaalulisus puudutab WHO andmetel 30-70% Euroopa täiskasvanutest, kuid alkohoolsetes jookides olevatele kaloritele pööratakse vähe tähelepanu.

“Paraku on inimestel sellekohast infot ka keeruline saada. Alkoholipudelitel seda ei ole, kuna Euroopa Parlament otsustas 2011. aastal teha teiste toitainete seas erandi just alkoholile kohustamata neil oma toodetel neid andmeid avaldamast. Praegu, Euroopa Parlamendi valimiste eel, peaks see olema oluline sõnum sinna pürgivate poliitikute vastutusest ja samas võimalusest olukorda muuta,” ütles Lauri Beekmann, Karskusliidu esimees ning Euroopa Alkoholipoliitika Allianssi Eurocare asepresident.

Erandi loomine vabastas alkoholitootjad kohusest lisada oma toodete pakenditele info kalorite hulga või teiste koostisosade kohta.

USA uurimused on leidnud, et mehed tarbivad alkohoolseid jooke juues 8210 kilokalorit ja naised 3790 kilokalorit kuus.

Sisaldades rohkelt suhkrut on alkoholis palju kaloreid, mille energiasisaldus on 7.1 kilokalorit grammi kohta. Ainult rasva energiaväärtus on sellest kõrgem – 9 kcal/gr.

Suurbritannia uurimused on näidanud, et alkoholi arvele läheb kuni 10% alkoholi tarvitavate täiskasvanute poolt tarbitud kaloritest.

Alkoholi tarvitamine vähendab rasva hulka, mida organism põletab energia saamiseks. Erinevalt toitainetest, proteiinidest, karbohüdraatidest ja rasvast, organism ei tule alkoholiga toime ning soovides sellest vabaneda annab alkoholile esmase tähelepanu. Kõik teised protsessid, mis peaksid toimuma – kaasa arvatult toitainete omastamine ja rasvade põletamine – saavad häiritud.

Paljud inimesed unustavad kaalujälgimisel alkoholi mõju. Alkohol toimib ka isu äratajana ning võib tuua endaga kaasa ülesöömise nii toidukordadel kui ka õhtutundidel.

“Energiaväärtuse avaldamine võimaldaks tarbijal paremini jälgida oma dieeti ning valida tervislikumat eluviisi,” ütles Eurocare’i peasekretär Mariann Skar. “On raske mõista, miks Euroopa seadusetegijad on erinevalt teistest toitainetest vabastanud alkoholi kohustusest avaldada info, mida tarbijad vajavad.”

Rubriigid: Meie uudised. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Kommenteerimine on suletud