Karskusliit suunab tähelepanu alkoholi probleemile kogukonnas

Eesti Karskusliit korraldab täna Paides konverentsi, kus antakse dr Mare Liigerile üle Aasta Tegija 2012 tänukiri ning keskendutakse alkoholiprobleemile lahenduste otsimisele kogukonna tasandil. 

Eesti Karskusliit on Kodanikuühiskonna Sihtkapitali rahalisel toel pühendunud möödunud aastaringi sees kogukondliku alkoholiprobleemi lahendamise teemale. Läbi on käidud rida omavalitsusi korraldades ümarlaudu, seminare ja koolitusi.

“Kahjuks oleme maailmas alkoholiprobleemi osas maailma tippude seas ja see ei puuduta ainult osa Eestist, ühte vanuserühma ega ka mitte ainult alkoholitarvitajaid. See probleem puudutab ühel või teisel moel meid kõiki,” ütles Eesti Karskusliidu esimees Lauri Beekmann. “Vaadates riigi tasandilt väiksemale omavalitsuse ja kogukonna tasandile ning sealt edasi ka kuni perekonna tasandile, siis selle kahju mõju on kasvavalt kogetav. Riigina meil on tekkinud vale tunnetus justkui talume selle ära, kuigi nii materiaalsed kui ka inimkao näitajad on pea võrreldamatud ühegi teise sotsiaalse probleemiga. Kuid liikudes kogukonna ja pere tasandile, näeme kuidas inimeste elud purunevad.”

Paar aastat tagasi Austraalias läbi viidud uurimuse põhjal oli 73% elanikkonnast ühel või teisel moel kannatanud kellegi teise joomise pärast. Nähtuse kirjeldamiseks, mida valdavalt seostatakse joobes juhtimisega, kuid mille mõõde on tegelikult palju suurem, kasutatakse üha enam väljendit “passiivne joomine”.

“Kui perekonnas on pereisal alkoholiprobleem, siis on selle pere kõigil liikmetel alkoholiprobleem. Kui kogukonnas on inimesi, kelle joomine tekitab kahju, kannatab laiem kogukond,” ütles Beekmann.

Paides toimuval “Alkohol ja kogukond” konverentsil otsitakse koos huvitavate ettekandjatega lahendusi alkoholi tarvitamisega seotud kahju vähendamiseks ning eeldusi kogukondliku tervisekäitumise muutmiseks. Konverentsil astuvad üles professor emeeritus Ülo Vooglaid, visionäär ja ettevõtja Rainer Nõlvak, kiirabiarst ja “hea inimese” liikumise vedaja Mare Liiger ja mitmed teised.

Konverentsi lõpuosas toimub paneeldiskussioon, milles osalevad riigikogulane Kaia Iva, sotsiaalministeeriumi ametnik Triinu Täht, omavalitsuse volikogu liige Luule Tiirmaa, politseiametnik Liisa Kangur ja pikaaegne tervishoiusüsteemi juhina töödanud dr Teet Lainevee.

Konverentsil tänatakse eriliselt kiirabiarst Mare Liigerit, kelle Karskusliit valis möödunud aasta Tegijaks, tunnustades teda pühendunud töö eest nii alkoholi kahjudega tegelemisel kui ka osalemise eest ühiskondliku diskussiooni arendamises.

Konverentsi rahastab regionaalministri valitsemisala ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Rubriigid: Meie uudised. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Kommenteerimine on suletud