Kingi lapsele kained jõulud

Riigipühadel on mitu otstarvet. Üks neist on kindlasti anda sügavam tähendus valitud tähtpäevadele, märkida, et nendel päevadel ja nende taga olevatel mõtetel on meie ühiskonna jaoks sügavam ja kandvam olulisus. Muidugi ei oleks õige demokraatlikus ühiskonnas kedagi sundida midagi tähtsustama, kui inimene seda mõtet ei jaga, kuid omamoodi ühiskondliku kokkuleppena oleme valitud päevadele sellise rolli siiski andnud.

Andes nendele päevadele ka töövaba päeva sisu, suunatakse inimesi veetma riigipühasid koos oma perekonnaga, oma lähedastega. Kahjuks näitab aastate kogemus, et just jõulupühad on üks töörohkemaid aegu nii politseile kui ka kiirabile. Kasvab ka perevägivalla juhtumite arv. Kahetsusväärselt ei tähenda iga pere jaoks koosolemine peresoojust ja üksteisega koosolemisest rõõmustamist. Väga tihti on probleemi allikaks või suurendajaks alkohol, millel on osade inimeste jaoks pühadel ja pidudel peaaegu et keskne roll. Need on kodud, kus lapsed peavad paraku kartma isa-ema kodusolemist. Sel juhul osutub laps tüütuks koormaks, kes võib otsese vägivalla ohvriks sattuda või unustatakse lihtsalt omaette olema.

Lapsed kogevad kodus valitsevaid sõltuvusprobleeme esimestena. Selleks hetkeks kui alkoholi kasutamine on muutunud ametnike lisatööks, on lugematul hulgal peresid ja kahjuks just kõige abitumad ehk lapsed, elanud selle keskel pikalt. Kõiki tekitatud kahjusid ei suudeta heastada kunagi ja paljud tagajärjed saavad nähtavaks alles aastate ja isegi aastakümnete pärast.

Kuid muidugi ei kahjusta alkohol perekondi alati nii drastiliselt. Olgem aga ausad ja tunnistagem, et alkohol võib ka palju vähemates kogustes tuua eriti lapse vaatenurgast koju ebakindluse ja turvatunde vähenemise.

Jõulud on ennekõike ikka laste püha. Nemad loevad põnevusega päevi, jooksevad terve detsembrikuu jooksul igal hommikul susside juurde üllatusi otsima ning jõuluõhtu põnevust ja rõõmu ei saa mitte millegi muuga võrrelda. Meie eesõiguseks on anda oma parim, et meie lapsed omaksid parimaid võimalikke pühi. Et neis salvestuksid tugevad perekesksed ja üdini positiivsed mälestused, mis rajavad vundamendi sellele, kes neist saab kunagi täiskasvanuna ja ise lapsevanemana.

Muidugi on laste jaoks olulised ka kingitused, kuid see, mis jääb eluks ajaks lapsepõlve mälestustest meelde on ikkagi õhustik, perega koos veedetud aja erilisus. Kingi oma lapsele tänavu sellised jõulud, mida ei rikuks mitte miski. Kingi oma lapsele kained jõulud!

Lauri Beekmann
Eesti Karskusliit

Rubriigid: Meie uudised, Uudised, Arvamused. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Kommenteerimine on suletud