Kingi lapsele kained jõulud kampaania 2018 – Vanemate sõltuvusainete tarbimine on sageli laste kogu elu kestvate probleemide taustaks

Mida enam joovad noored täiskasvanud ja keskealised soomlased alkoholi, seda sallivamalt suhtuvad nad sellesse, et samas olukorras on tunnnistajateks ka lapsed. Kui lapsevanemate suhtumine alkoholi on veidi karmistunud, on sellele vaatamata sagenenud juhtumid, kus laste juuresolekul ennast purju juuakse. Lisaks on alkoholi tarvitamine viimastel aastakümnetel liikunud enam kodudesse, mis ainult lisab laste poolt nähtud joomist. Kodu on hetkel soomlaste jaoks kõige levinum joomapaik. THL (Terveyden ja hyvinvoinnin laitos) avaldas vastavad andmed tänavu sügisel väljatulnud raportis ”Nii Soome joob”.

Olemasolevate andmete kohaselt kannatab meie maal umbes 6% kõigist alaealistest lastest kas ühe või mõlemi vanemate sõltuvusprobleemi pärast. Lasinen lapsuus küsitluses (aastail 2009 ja 2016) tõdes koguni neljandik kõigist vastanutest, et nend lapsepõlvekodus kasutati alkoholi valesti. Vanemate sõltuvusainete kasutamine on tõsiseks riskifaktoriks laste tervisele ja arengule ning need lisavad lapse vaimse tervise probleemide riski veel täiskasvanunagi. On oluline mõista, et lapsed kogevad täiskasvanute alkoholi tarbimise konteksti täiskasvanutest erinevalt ja väikesedki käitumise muutused võivad lastele paista ahistavate ja hirmutavatena.

Lapsed kogevad kodus aset leidvaid sõltuvusprobleeme esimestena. Selleks hetkeks kui alkoholi kasutamine on muutunud ametnike lisatööks, on lugematul hulgal peresid ja kahjuks just kõige abitumad ehk lapsed, elanud selle keskel pikalt. Kõiki tekitatud kahjusid ei suudeta heastada kunagi ja paljud tagajärjed saavad nähtavaks alles aastate ja isegi aastakümnete pärast.

Kingi lapsele kained jõulud kampaania tuletab meelde milliseid tagajärgi alkoholi tarvitamine võib kaasa tuua ja milline on lapsevanemate vastutus laste turvalise ja terve pühademeeleolu loomisel. Üleriikliku kampaania korraldajad kutsuvad üles kõiki täiskasvanuid, et nad kingiks lastele kained jõulud – pühad, mis tagab turvalise ja vastutustundliku olustiku. See on toetavaks lähtekohaks lapse kainele elule.

Kampaania on detsembris nähtav erinevates kanalites ja paikades. Plakateid on üleval tuhandeid eri Soome paigus, teiste seas nõuandlates, päevakodudes, koolides, raamatukogudes ning organisatsioonide ja koguduste ruumides. Yle näitab kampaania teleklippi 51. nädalal Üle TV1 ja Üle Fem kanalitel. Kampaania materjale võib vabalt leida ja printida kampaania kodulehelt http://annalapselleraitisjoulu.fi/wordpress/et/kampaaniast/

Tänavu on Raittiuden Ystävät ry kampaaniaga kaasas A-Kiltojen Liitto ry, Eesti Karskusliit – Viron Raittiusliitto, Ehkäisevä päihdetyö A-klinikka Hämeenlinna, Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry, Elämäni Sankari ry, Ensi- ja turvakotien liitto, ETRA-liitto, Förbundet Hem och Skola, Helsingin kaupungin sosiaali- ja terveysvirasto – Aikuisten ehkäisevä mielenterveys- ja päihdetyö, Helsingin Kouluraittiuspiiri, Koulutus Elämään säätiö, KRAN rf, Kristillinen Terveys- ja Raittiusjärjestö, Lastensuojelun Keskusliitto, Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Myllyhoitoyhdistys ry, Naistenkartano, Nuorisokasvatussäätiö, Nykterhetsförbundet Hälsa och Trafik, Pelastakaa Lapset ry, Radio Foni, Radio Pori, Raittiuden Ystävien Urheiluliitto, Sininauhaliitto ry, Sininuorisoliitto Sinuli, SOS-Lapsikylä, Suomen ASH ry, Suomen Punainen Risti, Suomen Terveydenhoitajaliitto, Suomen Valkonauhaliitto, Suomen Vanhempainliitto ja Yle.

Rubriigid: Meie uudised, Uudised. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Kommenteerimine on suletud