Euroopa terviseorganisatsioonid tervitavad Iirimaa alkoholipoliitika muudatusi

Iirimaa rahvatervise (alkoholi) eelnõu sisaldadab rida meetmeid, mille eesmärgiks on alkoholikahjude vähendamine ning mis rajanevad värskeimatel uuringutel ning Maailma Terviseorganisatsiooni soovitustel.

Eesti Karskusliit liitub Euroopa terviseorganisatsioonidega tervitades Iirimaad möödunud nädalal vastu võetud alkoholipoliitika puhul, mis muuseas kehtestab teisena peale Shotimaa alkoholiühiku miinimumhinna Euroopas ning vähiteemalise hoiatuse lisamise kohustuse alkohoolsetele toodetele ning reklaamidele.

Lisaks eelmainitud meetmetele kohustab uus seadusemuudatus alkoholi eraldi paigutamist jaekauplustes ning kehtestab uued reklaamipiirangud, mis puudutavad näiteks avalikke parke ning spordiasutusi.

Alkohoolsed tooted peavad tulevikus oma siltidele lisama nii vähihoiatuse (mis peavad olema nähtavad ka müügikohtades) kui ka toote kalorisisalduse. Tegemist on esimese riigiga maailmas, kes tutvustab vähihoiatuse lisamise kohustuse. Teadaolevalt põhjustab alkohol seitset erinevat vähivormi ning selle riski teadlikkus on eurooplaste seas väga madal.

Eelnõu arutati üle 1000 päeva ning omas väga tugevat alkoholistööstuse vastasseisu. Eile avaldasid Euroopa terviseorganisatsioonid ühisavalduse, milles tervitasid Iirimaad nende arengute üle ning avaldasid lootust, et ei Euroopa Komisjon ega liikmesriigid ei sekkuks Iirimaa otsustesse ega viiks neid küsimusi kohtusse. Mäletatavasti käis Šoti viski assotsiatsioon viis aastat alkoholiühiku miinimumhinna vastu Suurbritannia ja Euroopa kohtutes. Alkoholiühiku miinimumhind rakendus Šotimaal käesoleva aasta 1. maist.

„Me õnnitleme Iirimaad kogu südamest vastuvõetud eelnõu osas ja julguse eest, nii nagu varemalt tubaka küsimustes, seista vastu alkoholitööstuse survele,“ ütles avaldatud pöördumises Euroopa Alkoholipoliitika Allianssi peasekretär Mariann Skar. „Oli suur pettumus näha alkoholitööstust käimas tubakatööstuse jälgedes, kohati ka püüdes eitada alkoholi ja vähi vahelist seost. Me loodame, et ükski tööstus ega riik ei plaani nüüd oma kodanike tervist kaitsva Iirimaa vastu kohtusse minna.“

Terviseorganisatsioonide avaldusele kirjutasid veel alla World Cancer Research Fund, European Association for the Study of the Liver, United European Gastroenterology, European Association of Cancer Leagues, European Public Health Alliance, Standing Committee of European Doctors, The European Union of Medical Specialists, The European Union of General Practitioners, The European Medical Students´ Association, The European Liver Patients’ Association, Nordic Alcohol and Drug Policy Network, The Alcohol Policy Youth Network, The European FASD Alliance, European Centre for Monitoring Alcohol Marketing.

Rubriigid: Meie uudised, Uudised. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Kommenteerimine on suletud