Eesti Karskusliidu üleskutse: Selge peaga suvele vastu!

Noorte kasvavad karsked eluviisid on ülemaailmne ilming. 15-18-aastased on keskmiselt karskemad kui nende vanemad olid samas vanuses. Paljudel algab aga sõltuvusainete kasutamine 18. eluaastast. Samasse perioodi jääb paljude puhul kooli lõpetamine ja mitmeid olulisi elumuudatusi. „Selge peaga suvele vastu!“ kampaania meenutab noortele ja nende vanematele kui olulised on tänase päeva valikud tasakaaluka ja terve tuleviku loomisel.

Suve algus annab kõigile põhjust rõõmustamiseks. Koolilapsed saavad nautida ka suvepuhkuse algust. Lõbutsemise keskel on oluline pidada meeles, et sõltuvusainetevaba lõpupeo suureks eduks on see, et siis võib rõõm jätkuda ka peale peo lõppu. Häid põhjusi rõõmustamiseks ei maksa rikkuda sõltuvusainetega.

Kahetsusväärseks faktiks on see, et enamus alaealisi on ikkagi eksperimenteerimas erinevate sõltuvusainetega ning murettekitavalt suur hulk alaealisi joob ennast igakuiselt ka purju. Lisaks on sõltuvusaineid kasutavatel noortel teiste noortega võrreldes perekonnas enam vaimse tervise ja majanduslikke probleeme.

Lapsevanematel lasub oluline vastutus noorte lõpu- ja muude suvepidude järelevalves. Noortel peab olema võimalus kasvada tasakaalustatud kasvukeskkonnas iseseisvasse ja vastutustundlikku ellu. Kõige olulisem on kanda hoolt meie noorte turvalisuse pärast.

Eesti Karskusliit liitub tänavu esmakordselt Soomes juba 16. aastat toiminud „Selge peaga suvele vastu!“ („Selvin päin kesään“) kampaaniaga, mille peamiseks üleskutseks on suunata noori sõltuvusainetevabale vabaaja veetmisele tänavu suvel.

Kampaania innustab lapsevanemaid töötama oma laste sõltuvusainetevaba elu ja turvalisuse tagamise nimel ning järele mõtlema ka oma valikute ja suhtumiste üle. Lastevanemate vastutus on luua koos noortega selline argi- ja ka pidupäev, kus alkoholivaba on kerge ja loomulik valik.

Kampaania meenutab, et kõik sõltuvusained, nii alkohol, tubakas ja teiste narkootikumide kõrval ka e-sigaret ja kanep, on tervisele ohtlikud. Noored ja nende vanemad peaksid kasvatama oma teadlikkust ka nende põhjustatavatest sotsiaalsetest kahjudest ja hoiduma nende tarvitamisest.

„Selge peaga suvele vastu!“ kampaania korraldajad õnnitlevad soojalt kõiki koolilõpetajaid ja soovivad kõigile rõõmurohket suvepuhkust. Oleme uhked oma noorte üle ja soovime julgust sõltuvusainetevaba elu valimisel ka tulevikus. Pidutseme turvaliselt ilma sõltuvusaineteta.

Kampaania kodulehel http://selvinpainkesaan.fi/viro/ on erinevaid materjale ja ideid, kuidas suvepäevi paremini sisustada.

Lisainfot:
Lauri Beekmann
Eesti Karskusliidu esimees
+3725261884
lauri@ave.ee
www.ave.ee

Rubriigid: Meie uudised, Uudised. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Kommenteerimine on suletud