Kas Junckeri Komisjon omab julgust, et alkoholikahjudega tegeleda?

Euroopa alkoholipoliitika allianss kiidab Eesti eesistumist julguse ja meelekindluse eest, mille tulemusena võeti täna vastu nõukogu järeldused alkoholipoliitika piiriüleste küsimuste lahendamiseks.

On julgustav näha, et liikmesriigid täidavad juhirolli alkoholipoliitikas ja on võrdväärselt oluline, et liikmesriigi tasandil tehtavat head tööd ei peatata Euroopa Liidu ühisturu reeglite poolt tekkivate potentsiaalsete konfliktidega. Tänavu sügisel aset leidnud Šotimaa alkoholiühiku miinimumhinda puudutava otsuse kaudu näeme, et rahva tervise argumendid võivad olla tugevamad majandushuvidest.

Käesolevad nõukogu järeldused näitavad selgelt, et Euroopa Liidu liikmesriikidel on olemas tahe teha rohkem, et vähendada alkoholiga seotud kahjusid. Jääb näha, kas praegune Junckeri Komisjon leiab viisid, kuidas need nõukogu järeldused ellu viia.

Järeldused tõstavad esile mitmeid tegevusvaldkondi ning kutsuvad Euroopa Komisjoni üles:

  • koostama ja vastu võtma uue Euroopa Liidu alkoholistrateegia

  • monitoorima ja hindama, kas praegused meetmed alkohoolsete toodete online reklaamimise kontrollimiseks on piisavad

  • toetama liikmesriike uue alkoholist põhjustatud kahju vähendamise ühismeetme kaudu

  • toetama teadustööd valdkondades nagu näiteks piiriülene kaubandus

  • esitama 2019. aasta lõpuks vajalikud meetmed, et tagada alkohoolsete jookide pakenditel koostisosade ja toiteväärtuse kohta asjakohane teave

“Me oleme liikmesriikidega ühel nõul, et kui alkoholitööstuse eneseregulatsiooni lähenemisviis osutub mitterahuldavaks (mis peaks esitatama 2018. aasta märtsis) peaks seadusandlik lahendus vastu võetama ja rakendatama võimalikult kiiresti. On viimane aeg, et Euroopa tarbijatele lõpuks öeldakse, mis nende jookides tegelikult on. Olles kuulnud ebameeldivaid kuulujutte QR-koodi pakkumisest lahendusena, oleme tõsiselt mures, et alkoholitööstus tahab meid kõiki ninapidi vedada,” ütles Mariann Skar, Euroopa alkoholipoliitika allianssi peasekretär.

“Need nõukogu järeldused kinnitavad taaskord, et Euroopa alkoholipoliitikas on tõsine konflikt. Liikmesriigid vajavad ja küsivad palju tugevamat tegutsemist, kuid Euroopa Komisjon vastab sellele senimaani kõhklustega,” kommenteeris Lauri Beekmann, Põhjamaade alkoholipoliitika võrgustiku NordAN tegevjuht. “Kuid konflikt on parem, kui vaikne probleemi eitamine. Nii oleme uhked Eesti eesistumise üle, kes on aidanud seda konflikti pildis hoida.”

Lisainfo:
European Alcohol Policy Alliance (Eurocare)
Mariann Skar Secretary General
Email mariann.skar@eurocare.org
GSM  +32 (0) 474 830 041
Website www.eurocare.org

Nordic Alcohol and Drug Policy Network (NordAN)
Lauri Beekmann, tegevjuht
+3725261884
beekmann@nordan.org
www.nordan.org

Rubriigid: Meie uudised. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Kommenteerimine on suletud